Zajímavosti a pamětihodnosti Paříže

Aneb co v Paříži nevynechat...

Montmartre

Ulice Montmartre se nachází na severním okraji Paříže a je známá především bazilikou Cacre-Coeur, kostelem Sv. Petra, Moulin Rouge a hřbitovem. Také se zde narodil režisér Jean Renoir a točil se zde báječný film Amélie z Montmartru. Až budete touto ulicí procházet, zastavte se u jednoho z malířů a zadívejte se do jeho kreseb a uvidíte jak vám na čase vůbec nezáleží a zcela budete vnímat tu nádhernou architekturu a úzké uličky, které vás zcela pohltí.

Sacre Coeur

Sacre Coeur neboli kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova je stavěn na nejvyšším bodu Paříže. Základní kámen byl položen 16.6.1875 a stavbu měli na starosti architekti Paul Abadie a Magne. Bazilika Sacre Coeur je postavena v byzantsko-románském slohu. Ve zvonici je umístěn slavný zvon Savoyarde, který váží 19 tun (patří k největším zvonům na světě). U Sacre Coeur je vždy spousty turistů, ale nenechejte se tímto odradit – pohled a prohlídka Sacre Coeur rozhodně stojí za tu trpělivost  .

Notre Dame

Katedrála Notre Dame byla stavěna mezi léty 1163 až 1345 na místo, které sloužilo k náboženským kultům. Postavena je v pozdě románsko-gotickém stylu. Do katedrály je vstup zdarma, ovšem připravte se na davy turistů, které zde jistě potkáte. Budete-li mít štěstí, můžete zaslechnout i varhany, které se rozezní po celé stavbě. Rozhodně si nenechte ujít pohled na sochu Panny Marie, která je umístěna v příčné lodi. Máte-li stále dostatek energie, zkuste vystoupat 387 schodů k Severní věži, ze které se vám naskytne krásný pohled do okolí. Katedrála Notre Dame je známá i z knižního vydání od autora Viktor Hugo – Chrám maty Boží v Paříži.

Eiffelova vež

Snad nejznámější památkou a dominantou nejen Paříže, ale snad celé Francie, je rozhodně Eiffelova věž postavena mezi lety 1887 – 1931. Ve své době patřila k nejvyšší stavbě na světě (324 m i s anténou). Jméno dostala podle svého konstruktéra Gustava Eiffela. Věž byla postavena ke stému výročí francouzské revoluce a Světové výstavy. Původně se plánovalo, že Eiffelova vez bude stát na svém místě jen do roku 1909, ale nakonec byla využita coby meteorologická stanice a televizní a rozhlasový vysílač, a proto byla zachována až doposud. I tady potkáme davy turistů a malířů, kteří se vám pokusí nabídnout něco málo ze svého umění.

Louvre

Na pravém břehu řeky Seiny se nachází palác „Palais du Louvre“, jehož historie sahá téměř o tisíc let zpět (první zmínka pochází z roku 1198 – jako opevněné královské sídlo). Tak jak ho známe dnes jsme vděční 16.století a architektovi Pierre Leskot, který přinesl i nový sloh – renesanci. V Louvre se nyní nachází muzeum, které je zároveň i jediným majitelem paláce Louvre. Nalezneme zde sbírku obrazů, které začal sbírat již František I. a další panovníci sbírku dále rozšiřovali. Výstavní plocha má dnes 198 sálů a 55 tis. m2 .

Latinská čtvrť

V Latinské čtvrti nalezneme známou univerzitu Sorbonnu (1253) a Lucemburské zahrady. Díky univerzitě, která sem byla přestěhovaná již v 13.století se v této čtvrti vyskytují spíše studenti a mladší lidé. Okolní úzké a romantické uličky lákají nejen svou architekturou, ale i hospůdkami a obchody s lahůdkami, kterým se nedá odolat. Po ochutnání některé z místních dobrot se můžete odebrat do Lucemburských zahrad, které přímo volají po odpočinku. Tyto zahrady jsou ze 17.století a stejně jako Versailles je řádně upravována (i když nepodléhá tolik přísnému řádu). V latinské čtvrti také stojí za prohlídnutí Pantheon – mauzoleum postavené v novoklasickém slohu. Byli zde pochováni národní hrdinové, mezi které patří např. Emil Zola, Voltaire či Viktor Hugo.

Euro Disneyland

Disneyland se skládá ze dvou části – park a studia. Všechny části nás seznámí s kouzelnými zeměmi, které jistě vy i vaše děti budou znát z pohádek a příběhů. Máte-li den čas neváhejte a pojďte si zavzpomínat na dětská léta a kouzelné pohádkové příběhy. Plánujete-li návštěvu, doporučuji si za rezervovat atrakce na určitou hodinu..i zde je spousta turistů a v případě rezervace máte jistotu, že nebudete muset postávat a podupávat, ale jít si rovnou zařádit. Vstupné se pohybuje kolem 1200 Kč, ovšem poté v parku můžete veškeré atrakce již absolvovat zdarma.

Versailles

Zámek Versailles byl roku 1979 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCA. Zámek se dělí na tyto části: Zrcadlový sál, Opera, Mramorové nádvoří obklopení jádrem zámku, Severní a Jižní křídlo a Královské nádvoří. Původně to byl jen malý lovecký zámeček, který Ludvík XIV nechal přestavit. Od roku 1661 se Versailles stala rezidencí a sídlem vlády.

Provozovatel webu

Tento web provozuje agentura NetHotels.cz (nabídka ubytování pro Barcelona, Řím, Amsterdam, Londýn, Paříž a další města).

Dále provozujeme internetový rezervační portál letenek - NetLetenky.com.